Filatelistika, filatelie, poštovní známky

V jižních Čechách, mezi Táborem a Bechyní, u obce Stádlec, se klane řetězový most přes řeku Lužnici. Tento most je u nás jediný svého druhu a to nejen typem, ale i svou historií. Od roku 1848 stál na Vltavě v Podolsku. V druhé polovině 20. stoetí, kdy se stavěla přehrada s elektrárnou, byl most rozebrán a přemístěn aby nedošlo k jeho zatopení. Posléze, roku 1975 byl zpřístupněn veřejnostina řece Lužnici. den vydání: 26.5. 1999 autor: Emanuel Ranný rytec: václav Tajl

Tématická řada Královská cesta Na těchto třech známkách, z řady Královská cesta, jsou tři místa v Praze, velmi oblíbené turisty: Mostecká věž, kostel sv. Mikuláše a Pražský Obecní dům. Proč právě tyto stavby? Protože tyto památkymají reprezentovat tři nejvíznamnější slohy, které ovlivnily Prahu nejvíce: Gotika, Baroko a secese.
Gotická epocha je prezentována známkou s Staroměstskou Mosteckou věží (na pravém břehu Vltavy). Začala se stavět roku 1367 Petrem Parléřem.
Mostecká věž
autor: Jan Kavan
rytec Miloš Ondráček
cena: 9 Kč
den vydání: 28. června, 2000
Epochu Baroka prezentuje kostel sv. Mikuláše na Malostrnském náměstí.
Stavba tohoto kostela byla zahájena roku 1704 Kryštofem Dienzenhoferem. Nikdo nemůže popřít, ze je tento kostel nádherný, jak zevnějškem,tak vnitřní výzdobou.
kostel sv. Mikuláše
autor: Jan Kavan
rytec Miloš Ondráček
cena: 11 Kč
den vydání: 28. června, 2000
A secesi reprezentuje Obecní dům, postaven roku 1906-1912. Obecní dům stojí v místech, kde stával Králův dvůr. Autoři projektu jsou Antonín Balšánek a Osvald Polívka.
A proč se tato série jmenuje Královská cesta? To proto, že přes tato místa (místa na známkách) vedla Královská cesta, po které chodili např. průvody při korunovaci nového krále. Začínala v Králově dvoře (dnes by začínal v Obecním domě), dále se šlo ulicemi Starého města, přes Karlův most, ulicemi Malé strany (dříve Menšího města), až na Pražský hrad.
Obecní dům
autor: Jan Kavan
rytec Miloš Ondráček
cena: 13 Kč
den vydání: 28. června, 2000